CodeAcross je vikend građanskih inovacija koje se od 4. do 6. ožujka 2016. događa istovremeno u mnogo gradova diljem svijeta.
U subotu, 5. ožujka ove godine, održat će se četvrti OpenDataDay. Za Open Knowledge ljude, Dan otvorenih podataka je jedna od najdražih inicijativa. Radi se o građanskom događaju iza kojeg ne stoji nijedna određena organizacija, a u mogućnosti je za isti stol dovesti ljude iz cijelog svijeta da raspravljaju, hakiraju, programiraju i promoviraju otvorenost podataka. Od Japana do Vancouvera, Cape Towna do Osla, Brazila i Nepala, Londona i Grčke, Dan otvorenih podataka je globalna proslava otvorenosti i pomaže nam da povećamo svijest o otvorenosti podataka u raznim područjima duž cijelog svijeta, te nas jednom godišnje povezuje u zajednicu.
Sačuvajte datum: pridruži nam se u Zagrebu od 4. do 6. ožujka 2016! | Raspored
Na hakatonu održavamo tehničke civilne izazove s naglaskom na povezivanje timova koji mogu riješiti probleme. Ovo su neke ideje na kojima radimo. Do natjecanja možeš prijaviti nove ideje - pozivamo i tebe da predstaviš svoje ideje. Na ovoj stranici možeš pogledati izazove koje smo imali prošle godine.

Što je civilno hakiranje?
Nasuprot onom što sada mislite, "civilni hakeri" nisu vrsta hakera kojima je svrha činiti štetu - upravo suprotno. Civilni hakeri su tehnologisti, aktivisti, dizajneri, poduzetnici, inženjeri - svi - koji su voljni surađivati s ostalima u stvaranju, građenju i inovaciji u izazovima njihovog susjedstva, gradova, općina, županija i države.
Što su principi za vlast 21. stoljeća?
Od raznih opcija koje se iznose u posljednjih nekoliko godina s ciljem poboljšanja načina na koji vlada primjenjuje tehnologiju, smatram da postoje tri osnovne teme koje možemo identificirati:
Reforma vladinog procesa nabave (jer se odnosi na akviziciju IT opreme).
Izgradnja unutrašnje sposobnosti vlade da bolje upravlja IT projektima (osobito onim većim projektima).
Postavljanje API-ja i puštanje otvorenih podataka kako bi se stvorila platforma na kojoj treće strane mogu razvijati nove aplikacije i usluge ("vlada kao platforma").
Što je Partnerstvo za otvorenu vlast?
Partnerstvo za otvorenu vlast (POV) jedinstvena je međunarodna inicijativa koja putem suradnje vlada i civilnog društva promiče reforme u svrhu postizanja otvorenije i odgovornije vlasti. Republika Hrvatska postala je članicom POV-a 2011. godine te je time preuzela obavezu izrade i provedbe dvogodišnjih Akcijskih planova koji podrazumijevaju niz mjera i aktivnosti u području transparentnosti i otvorenosti vlasti. U srpnju 2014. godine usvojen je Akcijski plan za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2014. — 2016. Akcijski plan predviđa, uz ponavljanje, nastavak i nadogradnju dosadašnjih napora niz aktivnosti u području otvaranja podatka. Uz objavu portala za baze podataka predviđa se i savjetovanje s javnošću o prioritetima za objavljivanje podatka u redovitim ciklusima od šest mjeseci. Upravo je ova konferencija prilika za raspravu o stanju stvari u području otvorenih podataka, rasprave sa raznim dionicima o koracima u idućih šest mjeseci te prikupljanje mišljenja o tome koje baze podataka bi trebale biti na listi prioriteta za objavljivanje.
Pogledaj naš projekt vizualizacije Status akcijskog plana POV-a.
Tko se treba pridružiti?
Developeri i developerke, koderi i koderice, hakeri i hakerice, dizajneri i dizajnerice, voditelji projekata, djelatnici vladinih tijela, inovatori — svatko sa strašću da učini svoj grad još boljim mjestom.
Što trebam ponijeti?
- Sebe
- Laptop ili tablet ili olovku i papir (ili bilo što da ti pomogne da budeš produktivan/na)
- Entuzijazam!