Zašto koristiti društvene mreže? Brzo je, viralno, može potaknuti angažman građana, i besplatno je. Društveni mediji pomažu gradovima u postizanju osnovnog cilja, a to je dopiranje do većeg broja birača koji će dijeliti informacije vezane za gradsku upravu i uključiti se u njezine aktivnosti. Facebook broji više od dvije milijarde aktivnih korisnika, a Twitter više od 300 milijuna. To je najbrži i najpovoljniji način komuniciranja i interakcije s vlastitom zajednicom.
Prednosti korištenja društvenih mreža su evidentne: možete pisati zajedničkim jezikom, utjecati na podizanje razine svijesti, poticati sudjelovanje u lokalnim aktivnostima te izgraditi snažnije zajednice. Društvene mreže također povećavaju transparentnost javne vlasti te omogućuju direktnu komunikaciju s građanima.
ŠTO JE POTREBNO IMATI NA UMU?
Društveni mediji ne zamjenjuju tradicionalne načine komuniciranja, već ih treba koristiti kao dodatak standardnim metodama.
Nemojte koristiti društvene medije samo zato da biste ih koristili. Komunicirajte s razlogom i s jasnom porukom. Pažljivo birajte platforme koje želite koristiti i budite im vjerni. Bolje je koristiti jednu ili dvije platforme redovito i kvalitetno, nego više mreža rijetko i šturo.
Pokušajte svesti broj računa po platformi na minimum. Što više računa imate, to više utječete na podjelu svoje vlastite zajednice i umanjujete svoje dosege. Međutim, svako pravilo ima iznimku. Dobro poznati gradski programi, događanja ili mjesta koja se povezuju s gradom ali nemaju izravnu logičnu vezu s gradom u shvaćanjima građana, zapravo mogu imati odvojeni račun. Primjerice, zoološki vrtovi, plaže, parkovi itd.
Nemojte koristiti društvene medije ako želite samo proširiti svoju poruku; one podrazumijevaju uzajaman razgovor u kojem morate sudjelovati istovremeno pružajući informacije, ali i slušajući povratne informacije.
Slika: Social media
S više od dvije milijarde aktivnih korisnika Facebook predstavlja društvenu mrežu s najviše korisnika na svijetu. Facebook pomaže gradovima da se povežu s građanima i izgrade virtualnu zajednicu. Facebook stranice koriste mnoge lokalne vlasti kako bi građanima pružile informacije o svojim uslugama i projektima, lokalnim događanjima, pravilima i propisima, te ostalim važnim temama. To je i jedna vrsta foruma za razvijanje dijaloga s građanima, prikupljanje povratnih informacija i jačanje veza sa zajednicom.
Navodimo dva primjera uspješnih gradskih stranica: City and County of San Francisco i City of New York.
Istražite Facebook: Početak / Osnove / Taktike
Početak
- Idite na stranicu facebook.com
- Prijavite se; ili, ako Vaš grad još nema stranicu, otvorite je
- Da biste otvorili stranicu, morate već imati vlastiti profil na Facebooku
- Prijavite se na profil ili otvorite besplatan korisnički račun
- Idite na facebook.com/pages/create.php
- Odaberite opciju „Stranica tvrtke, organizacije ili institucije“
- Odaberite kategoriju „Vladina organizacija“
- Osmislite ime stranice. Ime bi trebalo biti lako prepoznatljivo te sadržavati ime grada i riječ „vlast“ ili „grad“. Skratite ime ako je moguće. Budite dosljedni, pokušajte upotrebljavati isto korisničko ime na svim društvenim mrežama
- Pratite upute za dodavanje profilne slike. (Iskoristite logo grada, grupnu fotografiju, itd)
- Dodajte osnovne informacije u rubrici „O nama“ i link na internetsku stranicu grada. Također, uključite tekst u kojem ćete naglasiti da je stranica koju ste otvorili „službena“ stranica grada
- Izaberite korisničko ime: Facebook. Primjer: facebook.com/nycgov
- Pratite upute da biste doznali osnovne funkcije
- Dodajte druge administratore koji će Vam pomoći u održavanju stranice
- Uvjerite se da radite pod imenom stranice, zatim odaberite „Uredi stranicu“ na administratorskom panelu
- Odaberite opciju „Uloge Administratora“
- U rubrici “Kako dodati administratore” saznat ćete daljnje upute.
- Dodavanje ili uređivanje slika
- Izaberite profilnu sliku. Slika bi trebala predstavljati relativno trajni odabir i prikazivati pečat ili logo grada. Ova će se slika pojavljivati na Facebook stranicama i objavama pokraj mjesta na kojem ostavite svoj komentar.
- Odaberite naslovnu sliku koja je estetski privlačna i dobro predstavlja Vaš grad. Povremeno je možete i ažurirati.
Osnove
Na Facebooku postoje dva primarna načina pregleda novosti: „Vremenska crta“ i „Novosti“
- Vremenska crta“ je skup fotografija, najnovijih informacija i različitih vrsta interakcije između Vas i Vaše zajednice. Ovdje dodajete sadržaj koji dijelite sa svojim fanovima.
- Rubrika „Novosti“ predstavlja skup svih najnovijih informacija drugih organizacija, tvrtki i ljudi koje ste odabrali pratiti. Navedene obavijesti možete dijeliti sa svojim pratiteljima klikom na opciju „Podijeli“.
Budite aktivni u zajednici
- Važnoj je označavati sa „Sviđa mi se“ stranice drugih gradova kao i grupa i članova unutar zajednice, organizacija, lokalnih tvrtki i stranice s vijestima. Tako saznajete što se događa u vašem gradu, privlačite pratitelje i razvijate online zajednicu.
- Dijelite s javnošću fotografije, video isječke, informacije, članke s novostima i druge važne informacije koristeći izbornik “Podijeli” vidljiv na Vašoj Vremenskoj crti.
Objavljujte različite vrste sadržaja
- Nemojte se oslanjati isključivo na tekstove ili fotografije; kombinirajte medije za prijenos sadržaja. Rotirajte sadržaje u obliku tekstova, članaka, videa i fotografija.
- Neka Vaše objave budu informativne i zabavne. Objavljujte informacije o ulicama koje su zatvorene za promet i nadolazećim sajmovima ili festivalima. Objavite fotografiju s novinske konferencije i s parade.
Vaš individualni URL
- Svaki korisnik, grad ili organizacija ima vlastitu stranicu koju je moguće pronaći na facebook.com/username
- Grad Zapadni Hollywood redovito ažurira svoju stranicu uspješnom kombinacijom zanimljivih sadržaja i fotografija: facebook.com/WeHoCity
Koristite opciju „Bilješke“ za pisanje obavijesti i dužih objava
- Aplikacija Bilješke postaje vam dostupna nakon prijave.
- Idite na početnu stranicu svoje fan stranice, kliknite „Uredi stranicu“ („Edit Page“), nakon toga kliknite „Ažuriraj info“ („Update Info“).
- Na lijevoj strani pritisnite tipku „Aplikacije“ („Apps“). Nakon toga pritisnite „Idi na aplikaciju“ („Go to App“) u dijelu „Bilješke“ („Notes“) kako biste započeli s pisanjem bilješke.
Taktika
Označujte ljude i mjesta u obavijestima i fotografijama
- Kada pišete objavu, započnite je sa znakom „@“ i nastavite tipkati ime osobe, mjesta ili organizacije koju želite označiti.
- Ako je osoba ili organizacija član vaše mreže, ime će se automatski dovršiti dok tipkate i moći ćete ga odabrati.
- Svatko koju označite dobit će obavijest o tome.
- Označavanje omogućuje dijeljenje Vaših objava ili fotografija na mreži osobe ili organizacije koju ste označili. Tako širite broj pogleda.
Komunicirajte sa zajednicom
- Odgovarajte na komentare na Vaše objave ili na Vašem zidu. Također, komentirajte objave na fan stranicama koje pratite.
- Dijelite važne poveznice sa stranica koje pratite ili objavljujte poveznice, članke, - Fotografije dobivaju velik broj pogleda na Facebooku i često potiču više komunikacije nego bilo koji drugi tip objave.
- Ne zaboravite, interakcija nije samo dobar način za razvijanje zajednicu, već i dobra način da pokažete građanima Vašeg grada kako je i njihovo mišljenje važno.
- Kada netko postavi objavu na Vašu vremensku crtu i traži odgovor, odgovorite mu. Facebook je, uostalom, „društveni“ medij!
- Koristite Facebookovu ugrađenu analitiku, koja vam je dostupna preko administratorskog panela, kako biste dobili bolju predodžbu o tome kakav sadržaj privlači najviše pažnje ostalih korisnika i kakav se sadržaj najviše dijeli. Iskoristite ta saznanja kako biste objavljivali sadržaj koji će poticati komunikaciju među korisnicima.
Iskoristite „Facebookova pitanja”
- Možete koristiti opciju „Facebookova pitanja“ u izborniku „Podijeli” kako biste dobili uvid u stanje zajednice, dobili povratne informacije i potakli sudjelovanje članova zajednice u razmjeni informacija.
- Kako postaviti anketu s pitanjima: facebook.com/help/facebook-questions
Budite dosljedni
- Pronađite svoj stil interakcije i držite se njega.
- U izražavanju budite dosljedni, ali sadržajno različiti. Nikoga ne zanimaju samo fotografije ili samo tekst. Kombinirajte ih.
- Potrudite se svaki dan objavljivati podjednak broj jedinica sadržaja. Minimalno jednu! Međutim, upamtite - prekomjerno objavljivanje sadržaja samo će smetati vašim fanovima i potaknuti ih da vašu stranicu označe s „ne sviđa mi se“ ili da sakriju vaš sadržaj sa svojih novosti.
Korisni izvori
Twitter je danas jedan od najposjećenijih društvenih medija. Zamišljen je tako da trenutno povezuje korisnike s onim što im je najvažnije: Putem Twittera možete pratiti druge gradove, lokalne tvrtke, vođe zajednice i stranice s vijestima. Ova platforma funkcionira po principu širenja samo najvažnijih informacija – korisnici na vlastitom profilu dijele komentare drugih korisnika – na taj je način čine jednom od najbržih i najjednostavnijih metoda prijenosa informacija široj publici.
Evo primjera grada koji na dobar način koristi Twitter: @PhiladelphiaGov
Istražite Twitter: Početak / Osnove / Taktike
Početak
- Idite na stranicu twitter.com
- Prijavite se; ako još nemate račun, otvorite ga
- Ako već nemate račun na Twitteru (račun na Twitteru naziva se još i „handle“), otvorite ga. Napomena: što više računa na Twitteru koristite za objavljivanje sadržaja, to Vaša ukupna komunikacija postaje manje učinkovita.
- Osmislite korisničko ime: trebalo bi biti lako prepoznatljivo, uključivati ime grada (skraćeno ako je moguće) i riječi „vlast“ ili „grad“.
- Budite dosljedni. Pokušajte koristiti isto korisničko ime u svim društvenim medijima.
- Znak „@“ bit će dodan na početak imena i uvijek će biti uključen kao dio računa. Primjer: @HonoluluGov.
- Twitter će Vam savjetovati da svoj profil uredite tako da pratite druge korisnike, da dozvolite da se pojavljuje kao rezultat pretrage u raznim kategorijama te da ga personalizirate dodavanjem fotografije i biografije. Ovaj korak možete preskočiti pri otvaranju profila te se na njega vratiti kasnije.
- Na primarnu e-mail adresu dobit ćete verifikacijski e-mail. Kliknite na poveznicu u e-mailu da biste potvrdili svoj račun.
- Uredite svoj profil
- Ako već imate račun na Twitteru, pobrinite se za to da vaše ime bude lako prepoznatljivo i da zvuči službeno.
- U bilo kojem trenutku ime svog profila, odnosno svoj „handle” možete učiniti čitljivijim, vjerodostojnijim i prepoznatljivijim uz zadržavanje svih postojećih pratitelja i objava. Primjer: umjesto @HNL_info, koristite @CityofHNL ili @HonoluluGov.
- Vaš opis profila trebao bi sadržavati riječi „službeni“ ili „vlast“ kako bi posjetitelji bili sigurni u to da pružate službene gradske informacije.
- Vaš bi profil također trebao uključivati link za internetsku stranicu grada ili gradske službe, kao i poveznicu link do cijelog popisa računa na Twitteru i hashtagova koje grad koristi.
Osnove
Razumijevanje okoline
- Na Twitteru objavljujete tweetove s ciljem dijeljenja informacije s javnošću ili praćenja drugih kako biste se informirali.
- Svaki korisnik/ica ima svoju stranicu koju je moguće pronaći na stranici twitter.com/username. Ova stranica pokazuje tweetove onih koje Vi pratite te prostor za objavljivanje tweetova u gornjem lijevom uglu.
- Objava (tweet) može sadržavati najviše 140 znakova. Može sadržavati i poveznice.
- Važno je pratiti druge grupe unutar zajednice, članove zajednice, lokalne tvrtke, organizacije, uprave i stranice s vijestima.
- Važno je ne samo pratiti druge nego njihov sadržaj objaviti na svom profilu da bi ga mogli vidjeti i vaši pratitelji, odnosno „retweetati“ ga. Važno je i odgovarati na njihove objave.
Trikovi Twittera
- Koristite skraćene poveznice. Poveznice možete skratiti na stranicama bit.ly i go.usa.gov.
- Bez obzira na to što Twitter automatski skraćuje poveznice, korištenje stranica poput stranice bit.ly ili drugih URL skraćivača za objavljivanje kratkih poveznica pokazalo se kao najbolje rješenje jer Vam bit.ly omogućuje da pratite i analizirate svoje poveznice.
- Izravno komuniciranje putem poruka: omogućava Vam da privatno komunicirate s pratiteljem (samo s onim korisnicima koji Vas prate).
- Retweetanje: objavljuje tweet nekog drugog korisnika na Vašem profilu te tako omogućuje i Vašim pratiteljima da ga vide.
- Hashtagovi: simbol „#“ naziva se hashtag, a koristi se za kategoriziranje poruka i povezanih tema.
Smanjite broj računa
- Održavajte minimalan broj aktivnih računa na Twitteru. Veći broj računa na Twitteru samo će razdijeliti Vaše pratitelje. Ako ne konsolidirate broj računa, nećete uspjeti razviti zajednicu kakvu želite.
- Novi račun na Twitteru trebali biste otvoriti jedino ako se radi o nekoj važnoj instituciji koja djeluje u Vašem gradu, a nije izravno povezana s gradskim poglavarstvom, poput primjerice zoološkog vrta. To se također odnosi i na gradske službe koje su povezane s gradskim poglavarstvom, ali privlači mnogobrojne građane koji stalno traže nove informacije vezane za njihovo funkcioniranje, poput primjerice policijske uprave.
- Umjesto nekoliko računa na Twitteru koristite hashtagove za različite teme. Izgradite svoju zajednicu
- Pratite druge. To je jednostavan način da pridobijete ljude da prate Vas i da ostavite bolji dojam.
- Često objavljujte tuđe sadržaje. Ako želite da drugi objavljuju Vaše sadržaje, objavljujte i Vi njihove sadržaje. To je dobar način za izgradnju društvenog kapitala.
- Objavljujte sadržaje različitih medija. Dijelite informacije, obavijesti kao i članke s novostima, fotografije i neformalne komentare.
- Podijelite video s vašeg kanala na YouTubeu ili fotografije s Flickra. (Za više informacija pogledajte dijelove teksta o Flickru i YouTubeu).
Proširite svoj domet
- Ne započinjite objavu znakom „@“ ako sadržaj objave niste namijenili nekome. Objave koje sadržavaju znak „@“ smatraju se odgovorima na tuđe tweetove i nisu namijenjeni velikom broju korisnika, već izgledaju kao privatni razgovor između dvaju ili nekolicine korisnika koji će ostali ignorirati.
- Upotrebljavajte hashtagove što je moguće češće. Tako privlačite više pažnje na Vašu objavu.
- Stvorite hashtagove za određene teme ili događanja, kao što je to primjerice učinjeno povodom parade Honolulu Pride Parade (#hnlpride). Potičite upotrebu hashtagova i natjerajte svoju zajednicu da ih također upotrebljava.
- Prikupljajte odgovore jasno ističući hashtag. Primjer: „Što mislite o novom dječjem igralištu u #DoloresPark? Uključite #DoloresPark u odgovor.“
Savjeti
- Kada objavljujete nešto što se odnosi na nekog drugog korisnika, koristite njegovo nadimak na Twitteru na početku objave. Time minimalizirate broj pogleda i ističete činjenicu da se obraćate izravno toj osobi.
- Odgovorite kad Vas spomenu u nekoj objavi. Twitter je ipak društvena mreža!
- Ne postavljajte opciju dijeljenja objava na Facebooku. Ne želite da svi vaši tweetovi od 140 znakova zakrče Vaše novosti na Facebooku. Facebook je drugačiji medij i predviđen je za drugačiju upotrebu.
- Fotografije možete objavljivati tako da ih mailom pošaljete na posebnu e-mail adresu, predviđenu za Vaš račun. U naslov e-maila upišite koji god tekst želite.
- Neka Vaše poruke budu kratke i jasne. Ne morate koristiti svih 140 znakova.
- Naučite žargon Twittera. Potražite željenu skraćenicu.
Flickr
Flickr je odličan način da prikupite opsežnu javnu bazu fotografija u Vašem gradu. Fotografije su dostupne svima bez obzira na to imaju li račun na Flickru ili ne. Tako građani brzo i jednostavno mogu pogledati što se događalo na nekom od najnovijih društvenih i gradskih događanja. Fotografije s Flickra možete lako objavljivati na drugim platformama društvenih medija.
Ovdje možete vidjeti primjer grada koji dobro koristi Flickr: City of West Hollywood.
Flickr: Početak / Osnove / Taktike
Početak
- Idite na flickr.com
- Prijavite se; ako već nemate račun, otvorite ga
- Ako imate račun na Yahoo!-u, Googleu ili Facebooku, kliknite na link „Prijava“ na vrhu.
- Ako nemate, kliknite na link „Registracija“ da biste otvorili novi račun.
- Na primarnu e-mail adresu primit ćete verifikacijski e-mail. Kliknite na poveznicu u e-mailu da biste potvrdili svoj račun.
- Osmislite ime profila. Ono treba biti lako prepoznatljivo, uključivati ime grada (skraćeno ako je moguće) te riječi „vlast“ ili „grad“.
- Kreirajte/Dodajte ikonu, odnosno malu sliku koja će se uvijek pojavljivati uz Vaše ime, kao primjerice logo ili grb grada.
- Prilagodite svoj URL: pretvorite flickr.com/kfjhasimfhweuare u flickr.com/HonoluluGov (ovaj korak je TRAJAN i ne može se poništiti).
- Personalizirajte svoj profil
- Dodajte osnovne podatke o gradu.
- Dodajte ovaj URL na internetsku stranicu grada. - Uključite riječi „službeni“ i „vlast“ u opis profila kako biste bili sigurni da su posjetitelji svjesni da se radi o službenoj Flickr stranici grada.
Osnove
Dodavanje fotografija
- Fotografije možete dodavati jednu po jednu ili nekoliko njih odjednom.
- Za dodavanje svih fotografija u mapi: dok držite pritisnuto command (Mac) ili control (Windows), pritisnite „A“. Nakon toga kliknite „Dodaj“.
- Za dodavanje pojedinih fotografija: dok držite pritisnuto command (Mac) ili control (Windows) kliknite na pojedine željene slike. Nakon toga kliknite „Dodaj“.
Dodavanje tagova
- Tagovi (oznake) su riječi koje označuju fotografiju.
- Označavanje fotografija vrlo je važno. Ono omogućuje jednostavno pronalaženje slika i skupina fotografija prilikom pretraživanja. Svaki put kada netko pretražuje Flickr prema ključnoj riječi, Flickr pronalazi sve slike označene tom ključnom riječju.
- Dodajte približno 3-7 tagova, što više to bolje. Što više tagova ima, to je slika pogodnija za pretraživanje.
- Tag možete dodati pojedinoj fotografiji ili cijeloj skupini fotografija.
- Tag možete dodati na samom početku kad dodajete fotografije ili kasnije, nakon što ste ih sve dodali. Da biste postavili tagove nakon što ste dodali fotografije, kliknite „Organiziraj i Kreiraj“, nakon toga „Uredi slike“, pa nakon toga „Naslovi, tagovi i opisi“. Organizacija
- Set je grupa fotografija koje idu zajedno i mogu biti shvaćene kao jedan „set“. Primjer: Town Hall, June 2012.
- Setovi omogućuje lakše pregledavanje događaja, sastanaka ili mjesta.
- Setove možete stvoriti kada tek dodajete fotografije ili kasnije, nakon što ste ih sve dodali.
- Zbirke Vam omogućuju da okupite setove, čime poboljšavate organizaciju svojih fotografija. Primjer: Town Halls.
- Kako biste kreirali setove nakon dodavanja fotografija, ili kako biste kreirali zbirke, kliknite na opciju „Organiziraj i Kreiraj“, nakon toga „Setovi i zbirke“, nakon toga „Stvori novi set“ ili „Stvori novu zbirku“. Odaberite odgovarajuće fotografije za set ili odgovarajuće setove za zbirku, nakon toga kliknite i povucite ih u radni prostor. Dodajte naslov i opis seta ili zbirke.
Upravljanje dopuštenjima
- Flickr vam omogućava da upravljate načinom na koji će se pojedine vaše slike moći gledati i preuzimati. Također, omogućuje vam da upravljate parametrima ponovne upotrebe (ili licenciranja) pojedinih slika.
- Možete namjestiti način pogleda, preuzimanja i licenciranja za svaku pojedinu sliku, ali i za setove i zbirke.
- Za upravljanje dopuštenjima za fotografije, kliknite na „Organiziraj i kreiraj“, potom „Setovi i zbirke“. Odaberite set ili zbirku koju želite podesiti, zatim kliknite na „Uredi skupinu“. Nakon toga odaberite ili „Izmijeni dopuštenja“ ili „Izmijeni licenciranje“.
- Možete postaviti zadan način pogleda i licenciranja za svoj cijeli račun. Na „You“ prozoru kliknite na „Vaš račun“ pa potom na „Privatnost i dopuštenja“ prozor.
- Licenciranje se provodi putem organizacije Creative Commons koja dopušta da drugi korisnici na određeni način koriste vaše slike.
Preuzimanje i pohranjivanje fotografija
- Flickr Vam omogućuje da preuzimate i pohranjujete fotografije koje su drugi objavili (ako za to imate dopuštenje).
- Kako biste preuzeli fotografiju, odaberite je i kliknite opciju „Akcije“, nakon toga „Pogled na sve veličine“, potom odaberite veličinu fotografije koju želite preuzeti.
- U ovom trenutku Flickr nema opciju preuzimanja skupine; međutim, možete se poslužiti jednim od ovih alata treće strane.
Taktike
Dijeljenje fotografija
- Koristite Flickr kao glavnu stranicu na koju ćete dodavati sve fotografije.
- Dijelite fotografije s Flickra na druge platforme društvenih medija, kao što su Facebook i Twitter tako da objavite poveznicu na Flickr.
- Svaka fotografija koju dodate na Flickr imat će jedinstveni URL, jednako kao i setovi i zbirke. Poveznicu možete postaviti direktno za pojedinu fotografiju, set ili zbirku fotografija.
- Pri pogledu na fotografiju, set ili zbirku koju želite podijeliti, kliknite na „Podijeli“, nakon toga kopirajte poveznicu koja vam se pojavi ispod „Uzmi ovu poveznicu“.
- Ako dijelite na Twitter, kliknite „Pokaži skraćeni URL“ kućicu, kopirajte skraćenu poveznicu koja se pojavi i zalijepite poveznicu gdje želite.
- Svaka fotografija koju dodate također će imati jedinstveni HTML ugrađeni kod. Ovaj ugrađeni kod koristite za internet stranice i email blast-ove ako želite tu fotografiju pokazati kao uklopljenu unutar e-maila ili internetske stranice.
Pogled i povezivanje
- Koristite Flickr kao središte na kojem ćete prikazivati sve gradske fotografije na jednom mjestu.
- Fotografije se ubrajaju među objave koje na svim društvenim medijima dobivaju najviše pogleda. Obavezno ih dijelite!
- Flickr Vam omogućuje da se pridružite grupama i dodajete kontakte. Pridruživanje grupama i dodavanje kontakata povezanih s Vašom zajednicom u velikoj mjeri razvija Vaš rejting praćenja.
Uredite svoj račun na Flickru
- Fotografije su odličan način za uključivanje zajednice u neki događaj i slikovito pokazivanje što se sve na njemu odvijalo.
- Nitko ne želi pregledavati 100 fotografija s istog događanja, pogotovo fotografije s potpisima i označenim imenima; ne objavljujte takve slike.
- Nemojte samo množiti fotografije iste osobe ili načina viđenja. Ako to radite, dosadit ćete posjetiteljima koji će izgubiti interes.
- Pokušajte objaviti maksimalno 15-20 fotografija sa svakog događanja.
YouTube
YouTube je popularna platforma koja se koristi za dodavanje, gledanje i dijeljenje videa. Svaki dan se pogleda više od dvije milijarde videa i prenese više od 35 sati video sadržaja u minuti. Video je najbolji način prenošenja složene poruke ili uključivanja zajednice u događanja. Koristite YouTube kako biste podijelili video snimke događanja u zajednici i ostalih lokalnih aktivnosti.
Evo dva primjera gradova koji dobro koriste YouTube: City of Raleigh i City of Austin
Istraži YouTube: Početak/ Osnove / Taktike
Početak
- Idite na YouTube.com
- Ako nemate YouTube kanal, kreirajte ga
- Ako posjedujete račun na Googleu možete kliknuti na opciju “Prijava” u gornjem desnom uglu
- Inače, kliknite na opciju “Prijava”, a zatim “Kreirajte račun”. Registrirajte račun.
- Nakon što ste se prijavili , kliknite strelicu na desnom vrhu (pokraj vašeg korisničkog imena), i kliknite “Moj kanal”
- Kliknite na opciju “Postavke kanala”. Navodit će Vas da dizajnirate svoju stranicu.
- Uredite URL kanala u izborniku “Info&Postavke” prozorom u Vaše odabrano korisničko ime za lakšu prepoznatljivost kod pretraživanja.
- U prozoru “Tab”, izaberite opciju “Aktivnosti koje ćete dijeliti”
- Izaberite “Postavke Feeda” kako biste upravljali komentarima koji će biti objavljeni na Vašem kanalu
Osnove
Dodajte video zapise pomoću Video managera
- Kliknite „Dodaj“ i odaberite odgovarajuću metodu prijenosa.
- Promijenite Naslov, dodajte Opis i tagove (oznake). Primjer Town Hall, June 2012, City of Honolulu, The Greenhouse.
- Izaberite odgovarajuće postavke za Sigurnost, Kategoriju i Licencu. Kod Licence obratite pozornost da “Creative Commons – Pripisivanje” dozvoljava drugim korisnicima da kopiraju i preuređuju Vaš video.
- Kliknite na “Napredne postavke” kako biste izabrali dodatne postavke.
Pretplatite se na druge kanale
- Svatko ima određeni kanal i URL: youtube.com/mychannel.
- Pronađite i pretplatite se na kanale članova zajednice i njihovih grupa, lokalnih tvrtki, organizacija, događanja, vladinih ureda ili medija.
Podijeli svoje video sadržaje
- Podijelite svoje video sadržaje na druge društvene platforme kao što su Facebook i Twitter, te im tako osigurajte široku vidljivost
- Kako biste podijeliti odabrani video, otvorite video u YouTube čitaču, kliknite gumb “Podijeli” ispod videa, kopirajte URL i zalijepite ga na društvenoj mreži.
Taktike
Neka bude kratko i slatko
- YouTube posjetitelji provode malo vremena gledajući pojedinačni video. Prosječna dužina pogledanog videa je 2 i pol minute.
- Kraći video sadržaji se gledaju češće, i češće ih se pogleda u cijelosti.
Započnite s druženjem
- Budite aktivan član zajednice YouTubeu komentiranjem i označavanjem tuđeg sadržaja sa “Sviđa mi se”
- Odgovarajte na komentare i pitanja vezana za Vaš video.
- Provjeravajte video sadržaje i nadgledajte koji su gledaniji ili više puta podijeljeni kako biste donosili bolje odluke u budućnosti.
- Prelistavajte YouTube kanale kako biste vidjeli koji gradovi i organizacije imaju uspjeha i što je popularno.