Praćenje provedbe predizbornih obećanja

Sretna Nova godina!

@Matej sto se tice stranice s detaljima o nekom politicaru - treba li tamo nesto dodati, maknuti ili promijeniti?

Sve najbolje!

Ne treba, unio sam podatke za još nekoliko gradova…

Updejtao sam dataset tablice: sada stari linkovi https://codeforcroatia.github.io/PredizborniProgrami / http://dev.codeforcroatia.org/PredizborniProgrami → preusmjeravaju na pregled svih politicara, gdje se nalaze linkovi za pogled u detalje programa jednog politicara.

@Matej kada dodas nove politicare, javi mi pa cu dodati dodatne sheetove za njihov detaljan prikaz i linkove.

1 Like

Radionica za projekt Praćenje provedbe predizbornih obećanja

Vrsta: radionica
Naslov: Radionica praćenja provedbe predizbornih programa
Opis: Tijekom radionice napravit će se unos obećanja izabranih gradonačelnika na lokalnim izborima 2021. godine za gradove koje još nemamo u bazi, kao i provjera kategorizacije već unesenih obećanja. Analizom dokumenata gradskih skupština i vijeća, te medija i društvenih mreža, napravit ćemo update procjene izvršenja obećanja.
Link na projekt: Praćenje provedbe predizbornih obećanja
Voditelj sessiona: Matej Peranić (@Matej)
Predviđeno trajanje: 3-6h (ODD 2022 vikend; trajanje radionice - fleksibilno)
Ciljana skupina: volonteri, studenti, opća populacija

Projekt na https://codeforcroatia.org/t/open-data-day-hrvatska-2022/890.

Ako želite uključiti se u ovu radionicu, javite se odgovorom na post.

Pozdrav,

dodan je Neven Bosilj, a možeš maknuti Puljka (bar do novih izbora)…

Dodani su sheetovi za pregled 3 dodatna koja vidim na Grid Data:

  • Ivan Bosančić, Vinkovci - nedostaju podaci u sheetu Detailed Data, pa sam oznacio crveno i jos nisam publishirao taj sheet
  • Neven Bosilj, Varaždin - izgleda da nije do kraja dovrseno, ali sam publishirao page i povezao na listi koaj se ucitava na linku http://dev.codeforcroatia.org/PredizborniProgrami
  • Mirko Duspara, Slavonski Brod - nedostaju podaci u sheetu Detailed Data, pa sam oznacio crveno i jos nisam publishirao taj sheet

Ivicu Puljaka, ja ne bi brisao jer je unesen pa neka ostane historijski tamo, samo ga treba nekako oznaciti da je bio na duznosti do XX datuma (znas li tocan datum do kad aje bio na duznosti?). Njegove retke sam sakrio s Detailed Data sheeta (podaci su tamo, samo su hidani retci da ne smetaju). Ne bi brisao jer na svim sheetovima su podaci vezani na specifican broj retka, pa bi inace sve trebao ostale listove trebao prepravljati.

Ako mislis da bi ga trebao sakriti i s glavnog popisa vidljivog na linku http://dev.codeforcroatia.org/PredizborniProgrami , javi pa cu sloziti neki pametan filtering da neaktivne duznosnike ne prikazujemo ali ce ranije upisano sve ostati u Detailed Data i Grid Data tablicama.

Na stranici s popisom politicara, dodao sam i link na Metodologiju. To je odvojen sheet, pa slobodno izmjenis tekst. Izmjene su vidljive nakon 5 minuta na linku.

Dobro je ovako, hvala!
Puljak je podnio ostavku 8. travnja.

Mislim da bi bilo korisno dodati filtre na detaljnom prikazu provedbe obećanja. Tako da se mogu vidjeti sva obećanja iz npr. kulture bez da ih se mora tražiti među svima. A i možda da filter prema statusu provedbe obećanja, ako netko želi vidjet brzo koja su obećanja ostala neispunjena.

Pošto je spreadsheet moglo bi se dodati po listovima, koji bi funkcionirali kao tabs, ali nisam informatičar pa to prepuštam vama.

Također, ako se projekt otvori za volontere bio bih voljan pomoći s ispunjavanjem i ažuriranjem podataka.

Dobra ideja za filtriranje, možemo probati implementirati.

Super, javim ti se u inbox oko dogovora za volontiranje :slight_smile:

Update projekta:

  • u tijeku je unos obećanja iz nekoliko preostalih gradova te ažuriranje statusa obećanja
  • TRAŽIMO volontere iz gradova Dubrovnik, Osijek, Pula, Rijeka, Split i Varaždin za pomoć oko procjene izvršenja obećanja (pregled je li pojedino obećanje ispravno procijenjeno kao (ne)izvršeno)
  • TRAŽIMO volontera za izradu web stranice (trenutno rješenje je google spreadsheet, vidi prijašnje postove) @danijel.korent, vrijedi li još tvoja ponuda za pomoć?

Bok Matej!

Web dev mi nije najjača strana ali mislim da mogu pomoć, sad sam si malo i ponovio PHP na projektu otvorena-predavanja.hr

Imaš li već ideju kako bi stranica trebala izgledati i koje bi sve funkcionalnosti imala?

Super,
vidi koliko komplicirano ti se ovo čini kako smo to zamislili:

  • početna stranica sa popisom gradonačelnika (+tekst opisa projekta i metodologije). Kad se na nekoga od njih klikne, otvara se:
  • stranica sa popisom obećanja za tu osobu. Od funkcionalnosti bi tu voljeli imati opciju filtriranja po kategoriji obećanja i link na google obrazac preko kojeg nam ljudi mogu slati izmjene podataka.
  • stranica usporedbe svih gradonačelnika po kategorijama do koje se isto dolazi sa početne stranice.

Trenutno koristimo google docs spreadsheet gdje smo unijeli skoro sve podatke i idealno bi bilo (a mislim i najizazovniji dio) da se ti podaci povlače na web. Poslat ću ti link na spreadsheet da vidiš kako to sad izgleda.

Ako sam dobro shvatio, web stranica bi podatke uzimala direktno iz tog google spreadsheeta? Taj dio ne znam napraviti ovako iz glave. Koliko se sjecam taj dio je dosta problematican (sjecam se da je bilo velikih problema na tu temu u nekom CfC projektu, mozda ovom?).

Mislim da bi za prvi prototip najbolje bilo konvertirati tu tablicu u CSV i to koristiti kao izvor podataka, pa oko toga izgraditi web stranicu. Taj CSV se mozes re-generirati npr. jednom mjesecno. Pa kad stranica bude dovoljno funkcionalna, moze se dalje zezati s dohvacanjem podataka direktno iz google sheet ili jednostavno unos i administraciju podataka preseliti na samu web stranicu

Uglavnom, moj stil je iterativni pristup. Sto brze doc do neceg upotrebljivog, i onda iterativno poboljsavati

Tehnicki dio mogu napraviti. Sto se tice tice dizajna, znam napraviti samo ruznu verziju, za nesto oku ugodno trebao bih pomoc :slight_smile:

Da, vjerojatno se radilo o ovom projektu.

Može i tako, bilo bi super da se može iskoristiti sve što smo do sad napravili, da ne moramo ponovno sve ispočetka. Bi li taj csv file mogao biti negdje na cloudu ili mora biti na nekom lokalnom računalu? Pitam jer nas više uređuje tablicu pa zbog pristupa…

Ma nema problema, u ovoj fazi funkcionalnost je najvažnija :slight_smile:

U teoriji CSV datoteka bi pomocu skripte bila generirana iz samog google sheets koji ispunjavate. Excel se vrlo lagano pretvara u CSV pa pretpostavljam da ni za Gsheets ne bi trebao biti problem. CSV je samo drugciji oblik zapisivanja tablicnih podataka, koji se jako lako strojno cita.

Napravio sam prvi draft web-a sa sekcijama/stranicama koje bi postojale i podacima koje bi sadrzavale (s testnim podacima). Trenutno se radi o potpuno staticnim stranicama u cije su “html” datoteke direktno rucno upisani pokusni podaci - ne dohvaca podatke niti dinamicno generira sadrzaj. Tokoder nema nikakvog vizualnoh dizajna nego samo sadrzi sirove podatke - tablice i obican crni tekst na bijeloj podlozi

Daljni koraci koje planiram:

  • provjeriti kako gsheet konvertirati u CSV datoteke
  • krenuti rucno upisane podatke zamjenjivati s PHP kodom koji dinamicno generira sadrzaj citajuci CSV datoteku

Da ne saljem staticne datoteke kao attachment, stavio sam draft on-line na ovoj adresi:
https://korent.info/test/predizborna_obecanja/

Moguce je uzeti CSV iz postojeceg google sheets:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/DOCID/export?format=csv

Link za dohvat nase tablice u CSV bio bi:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1wo_D2bJji_Sbq_tmuvOIlzbSst7Mbl5_TjoB769xVLI/export?format=csv

Nasa tablica ima vise sheetova, a za dohvacanje svakog sheets treba dodati sheet ID, opisano na gore stackoverflow linku.

Druga opcija je preko API-ja.

Pingajte me ako trebate pomoc!

1 Like

Hvala na pomoći Miroslave, ovo je super! Problem generiranja CSV-a je onda riješen.

Btw trebali bi neki git repozitorij za source code web stranice. Da li bi možda mogao otvoriti jedan na github accountu CfC-a?

Np.

Imamo vec repo za ovaj projekt. Samo napravi pull request svog koda u novi branch:

Odlično, hvala obojici!

@danijel.korent, javi ako mogu kako pomoći!
@schlos, uneseni su podaci za Ivana Bosančića i (većina) za Mirka Dusparu pa ih možeš publishirati

btw. csv fileovi će vjerojatno dobro doći i kad ćemo raditi analize kasnije pa je višestruka korist od njih

1 Like

Okay! Vidim da na tom repou već postoji nekakav html kod pa cu onda stvoriti novi folder tipa “new_web” ili slično i tamo razvijati web stranicu