Projekt mapiranja kriminaliteta u Hrvatskoj

Stici cu, u ponedjeljak sam ionako mislila opet pregledati sve sto događa s ovim projektom. Tada cu odgovoriti i povjerenici za informiranje - ovaj tjedan je dosla povratna informacija da je zalba nepotpuna, moram je potpisati i skeniranu vratiti natrag…

@brbi Cek, Povjerenica te trazila da potpises zalbu? Da li je jos nesto nedostajalo?
Slala si mailom? ili obicnom postom?

Mailom sam slala - pise da nedostaje elektronicki potpis ili skeniran potpis, takoder je napisala da nedostaje podatak na koju adresu se salje odgovor, iako sam ja u potpisu stavila svoju adresu. Koristila sam tvoju sprancu…
To se vec događalo? Jesam li trebala slati postom?

Jednom mi se dogodilo, ali valjda su odustali traziti me elektronicki
potpis.

U pravilu ako je prvostupanjski postupak (zalba) mozda radi toga treba
elektronicki potpis/skenirani potpis, pa da se kasnije moze na sud.

Inace nije tesko staviti elektronicki potpis u email, samo trebas koristiti
neku aplikaciju koja ce ubaciti taj certifikat u email.
Na gmail webmailu to nije moguce, ali moguce je sloziti preko outlooka.
Budem jednom prilikom napisao upute za to :slight_smile:

Best regards / lijep pozdrav,
Miroslav Schlossberg

Hvala, iskopat cu tu aplikaciju ili jednostavno skenirati :slight_smile:

Stigao je odgovor na neke zahtjev(e), koliko vidim pristup dijelu informacija (1, 2, 4) odbijen je na temelju “neosnovanosti”:

Rješavanje o zahtjevu
Članak 23.
(5) Tijelo javne vlasti rješenjem će odbiti zahtjev:
4) ako se traži informacija koja se ne smatra informacijom u smislu članka 5. stavka 1. točke 3. ovog Zakona.

Bilo je traženo:

  1. dojavama koje zaprima OKC policijska uprava Karlovačka prikazane po mjesecu (broj dojava zaprimljeno za svaki mjesec) za razdoblje 1.1.2010. do 31.12.2012.
  2. podatke iz Evidencije dojava koja se od 01.01.2013. godine vodi u elektroničkom obliku IS MUP-a
    prikazane po dobu dana (broj dojava zaprimljeno 00h-06h, 06h-12h, 12h-18h, 18h-24h za svaki dan) za razdoblje 1.1.2013. do 31.12.2014.
  3. broj poziva prikazane prema policijskim postajama Karlovačka i
  4. prikazano koliko je proslijeđeno drugim postajama, koliko je bilo provjera dojave (intervencija), broj podnjetih kaznenih prijava, broj prekršaja, broj slučaja gdje su stranke upućene na privatne tužbe, te prema vrste postupanja: upućena ophodnja, upućena očevidna ekipa, ostalo, isto tako i rezultate postupanja: prekršajna prijava, kaznenan prijava, privatna tužba, ostalo.

Ovo su odgovoreni zahtjevi:

Mislim da imamo pravo na zalbu s ovim tockama:

A. Presutili su informacija kojima raspolazu

  • za dokaz imam literaturu o Evidenciji dojava
    B. Nacelo jednakosti
  • nekome daju informacije, drugima ne daju informacije

Načelo jednakosti
Članak 8.
(1) Pravo na pristup informacijama i ponovnu uporabu informacija pripada svim korisnicima na jednak način i pod jednakim uvjetima. Korisnici su ravnopravni u njegovu ostvarivanju.
(2) Tijela javne vlasti ne smiju staviti korisnike u neravnopravan položaj, a osobito na način da se pojedinim korisnicima informacija pruža prije nego ostalima ili na način kojim im se posebno pogoduje.

@Lana_Zg:
predlazem da napravis odgovor, trazis dopunu informacija - “molim pristup informacijama za ponovnu uporabu…”, te se pozoves na nacelo jednakosti, clanak 8. ZPPI-ja te neka obrazloze zbog cega ne mogu dati informacije trazene pod tockama 1, 2 i 4? Sto znaci da je zahtjev za pristupom informacijama pod tockama 1, 2 i 4 odbijen kao neosnovan? Sukladno cl.8, st.4 ZPPI-ja, podnositelj nije duzan navesti razloge zbog kojih trazi informaciju. Koji su osnovani razlozi za dobivanje informacija pod tockama 1, 2 i 4?

u odgovoru za dopunu informacija, traziti sve te iste podatke, samo navedene bez vremenskih ogranicenja:

  1. dojavama koje zaprima OKC policijska uprava Karlovačka u detaljima kako je zapisano u OKCP (broj dojava s detaljima kojima raspolazete) za razdoblje 1.1.2010. do 31.12.2012.
  2. podatke iz Evidencije dojava koja se od 01.01.2013. godine vodi u elektroničkom obliku IS MUP-a
    prikazane s detaljima kako raspolazete (broj zaprimljenih dojava) za razdoblje 1.1.2013. do 31.12.2014.
  3. broj poziva prikazane prema policijskim postajama Karlovačka i
  4. prikazano koliko je proslijeđeno drugim postajama, koliko je bilo provjera dojave (intervencija), broj podnjetih kaznenih prijava, broj prekršaja, broj slučaja gdje su stranke upućene na privatne tužbe, te prema vrste postupanja: upućena ophodnja, upućena očevidna ekipa, ostalo, isto tako i rezultate postupanja: prekršajna prijava, kaznenan prijava, privatna tužba, ostalo.

ako u roku od 15 dana ne odgovore na dopunu ili odgovore a ne dostave trazeno, ici cemo na zalbu. da li se slazes?

Zahtjev
Članak 18.
(4) Podnositelj zahtjeva nije obvezan navesti razloge zbog kojih traži pristup informaciji, niti je obvezan pozvati se na primjenu ovog Zakona.

cc @brbi, @amfg04, @lorena, @rogina_irena, @sonja
slazete se s ovim gore?

Slažem, da.
Što kaže povjerenica za informiranje?

Ovaj slucaj jos nije kod Povjerenice, samo je predstavka radi toga sto nece odgovoriti ako im ne dostavimo kucnu adresu.

Ovi odgovori MUP-a ce biti kod Povjerenice tek kada izjavimo zalbu na rjesenje koje je dao MUP.

Pozdrav,

slažem se.

Koliko vidim imamo 2 pozitivna odgovora (Vukovarsko Srijemska i
Varaždinska)?

Što se tiče mojih zahtjeva, danas poslala sam žalbe radi neodgovaranja
zahtjeva za pristupom informacijama za:
Splitsko dalmatinsku i
Osječko-baranjsku županiju;
te upotpunjenu žalbu (sa skeniranim potpisom) protiv rješenja tj. odbijanja
zahtjeva za: Sisačko-moslavačka.
Nemam drugih zahtjeva…

Što dalje? Treba li nekome pomoći, preuzeti nešto?

I svakako pozdravljam Sonju, dobrodošla nam je pomoć :slight_smile:

Bok,

slažem se za žalbu, složit ću u docsu pa bacite pogled da imamo za ubuduće.

Pozdrav,

slažem se. Poslala sam zahtjev za dopunom informacija vezan za policijsku upravu Varaždinska.

Ako je netko već slao žalbu, postoji li već izrađena forma za žalbu? Vidim da je Miroslav stavio link na jednu poslanu žalbu, ali ta se žalba odnosi na šutnju uprave, a u ovom slučaju se radi o odbijanju zahtjeva koji je procjenjen kao neosnovan.

@sonja pogledaj ovdje primjer žalbe radi odbijanja prava na pristup informacijama

¸bok, slažem se s tim i samo da nadodam da sam i ja dobila odgovor (nepotpun) na svoj zahtjev, no također su mi odbili 1), 2) i 4) dio kao neosnovan.

@brbi zahtjev Podaci iz OKCP i Evidencije dojava, policijska uprava Sisačko-moslavačka je prekoracio rok za odgovor. jesi li vec poslala zalbu za sutnju administracije Povjerenici?

zalbu treba poslati u roku kako bi bilo pravovaljano

cc @amfg04

Kao što sam napisala u utorak, za Osječko Baranjsku sam poslala žalbu ne radi neodgovaranja, nego zato što su odbili odgovoriti (prigovorili su da je potrebna fizička adresa). Dakle ja sam poslala žalbe na sve tri županije - na sva tri zahtjeva koje sam slala.

Svaku žalbu sam slala mailom, ali sam je također i printala, potpisala i u prilogu maila poslala tu skeniranu/potpisanu verziju. I napisala sam da mi odgovor šalju na moju adresu. To sve sam napravila jer su mi na prvu žalbu prigovorili da a) nije potpisana i b) da se odgovor šalje poštom, a ne mailom.

Mogu poslati tekst svojih žalbi, jedino mi pliz javite kako vam najviše odgovara - tu na forumu mi ne dopušta upload word dokumenta.

@brbi moj bad, nisam zapamtio tvoj post (iako sma ga u nekom trenutku procitao) :smile:

ako hoces, mozes dodati komentar ispod svakog zahtjeva da si uputila zalbu. Pogledaj primjer:
http://imamopravoznati.org/request/podaci_iz_okcp_i_evidencije_doja_12#comment-111

OK; napisat ću komentar!

Ponavljam, budući da moji zahtjevi završili sa žalbama i sada samo čekam odgovor od Povjerenice za informiranje, mogu pomoći s drugim stvarima/zahtjevima ako treba…

@brbi a i svi ostali, ako zelite, mozete nam se pridruziti u projektu otvaranja ostalih vaznih baza podataka. Na tom linku procitajte vise o samom projektu a na stranici statusa projekta pogledajte sto to sve imamo pripremljeno za otvaranje. Cilj nam je poslati sto vise zahtjeva sto ranije (prije nego novi zakon stupi na snagu) i onda biti uporan oko dobivanja odgovora (pogledajte neke koje zahtjeve na stranici statusa projekta.

Objavio sam opis projekta na web stranicama Code for Croatia tamo gdje drzimo katalog svih civilno korisnih projektata:

http://codeforcroatia.org/projects/krim_karta

Javite mi ako sam zaboravio dodati nekoga u team!
Slobodno azurirajte opis projekta prema potrebi i objavljujte update projekta.